Kolik domácností dává za bydlení přes 40 % příjmů

Vybrat jiné téma

Čtvrtinu domácností výrazně zatěžují náklady na bydlení – dávají za něj přes 40 % svých příjmů. V listopadu 2021 takových bylo 16 %. Meziročně se nejvíce zvýšilo zatížení chudších rodin. Výrazně zatížena náklady na bydlení je větší polovina domácností v příjmové chudobě.

Jaké domácnosti jsou nejvíc ohrožené

Nadměrné výdaje na bydlení nejčastěji postihují domácnosti samostatně žijících důchodců, s příjmem pod hranicí chudoby, ale i zbytek chudší poloviny domácností, samoživitele a nájemníky a podnájemníky.

Velmi výrazně také narostly výdaje rodinám s dětmi v příjmové chudobě.

Jaká je situace v jednotlivých regionech, ukazujeme zde.


Metodické poznámky

V listopadu 2021, v lednu, dubnu a květnu 2022 výzkum zjišťoval, jak vysoké náklady vydávají domácnosti na běžný provoz a život svých členů, a jaké jsou příjmy domácností.

Zobrazené výdaje na bydlení zahrnují veškeré platby za energie (elektřina, plyn, dálkové teplo), pevná paliva (dřevo, uhlí), vodu (vodné, stočné), pravidelné poplatky (údržba domu, odvoz odpadu, příspěvky do fondu oprav atd.), nájem a splátky hypotéky. V zahrnutí splátek do výdajů je rozdíl proti ČSU a Eurostatu,, které je do nákladů nezahrnují či zahrnují jen úroky hypotéky. Výdaje za bydlení jsou vyjádřeny jako podíl (%) z celkového čistého měsíčního příjmu domácnosti. Ten zahrnuje veškeré příjmy všech členů – ze zaměstnání, důchodů, dávek, příspěvků a dalších zdrojů (např. pronájmy).

Výzkum zjišťoval výdaje po jednotlivých samostatných položkách (např. výdaje na potraviny a pití mimo restaurace, zálohy na vodu), aby bylo možné co nejpřesněji určit náklady na různé oblasti života domácnosti.

Při zařazování domácností do kategorií příjmu je využita hranice chudoby ČSÚ z roku 2019 (60 % mediánu příjmu, tj. 12 818 Kč) a medián příjmu (21 363 Kč) upravené o míru inflace v daném měsíci – tedy každý měsíc šetření se tyto příjmové hranice navyšují dle míry inflace oproti předchozímu měsíci. Domácnosti pod hranicí chudoby mají čistý měsíční příjem nižší než 60 % mediánu příjmu domácností. Nízkopříjmové domácnosti mají příjem pod medián, nadstandardně příjmové do 1,5násobku mediánu, vysokopříjmové nad 1,5násobek mediánu. Medián příjmu představuje hodnotu příjmu, na kterou nedosáhne spodní příjmová půlka domácností a horní polovina má naopak příjem vyšší. Příjem je přepočten na velikost domácnosti pomocí metodiky spotřebních jednotek: první dospělý je brán jako 1 spotřební jednotka, další dospělí a větší děti za 0,5 jednotky a menší děti za 0,3). Do celkového příjmu domácnosti se počítají příjmy všech členů pocházející z pracovní činnosti (včetně příjmů na ruku či na dohodu), dávek, příspěvků či důchodů.

Za malý je považován byt do 65 m2 a dům do 105 m2. Do domácností, které měly zatepleno v listopadu 2021, se počítají ty, které měly v té době zateplenou střechu nebo obvodové zdi. Domácnosti, které zateplily během roku, jsou ty, které během roku 2022 zlepšily zateplení střechy nebo oken.