Jak domácnosti omezují spotřebu energií

Vybrat jiné téma

Češi se potýkají s výrazným nárůstem cen energií, jejichž zdražování považují dlouhodobě za největší hrozbu. Domácnosti se přes zimu nejvíce snažily ušetřit na spotřebě omezením vytápění a to samé očekáváme i s příchodem podzimu a další zimy. Elektrické spotřebiče se aktuálně naučilo méně využívat 44 % lidí, v lednu 2022 to bylo 32 %. Necelá čtvrtina lidí také ohřívá vodu na nižší teplotu.

Jaké domácnosti se omezují nejvíce?

Na spotřebě energií se snaží šetřit domácnosti napříč příjmovými skupinami, nejméně vysokopříjmoví. Méně využívat elektrické spotřebiče se snaží jen 31 % vysokopříjmových ku 52 % domácnostem s příjmy pod hranicí chudoby.

Výrazněji se snaží spořit i domácnosti, které dávají za bydlení přes 40 % svých příjmů. Mezi nimi se na 31 % ztrojnásobil podíl těch, které ohřívají vodu na nižší teplotu, více než polovina z nich pak využívá méně elektrické spotřebiče.

Snahy o lepší izolaci oken či střech stabilně deklaruje méně než desetina populace.


Metodické poznámky

Respondenti jsou od ledna 2022 pravidelně dotazování zdali se v souvislosti s (možným) zvýšením cen energií snaží omezit svou spotřebu a tím ušetřit. Otázky ohledně vytápění nejsou zobrazeny pro letní měsíce, protože mimo topnou sezónu nejsou relevantní.

Za malý je považován byt do 65 m2 a dům do 105 m2. Do domácností, které měly zatepleno v listopadu 2021, se počítají ty, které měly v té době zateplenou střechu nebo obvodové zdi. Domácnosti, které zateplily během roku, jsou ty, které během roku 2022 zlepšily zateplení střechy nebo oken.