Kolik domácnostem zbývá po zaplacení nejnutnějších výdajů

Vybrat jiné téma

9 % domácností musí vystačit po zaplacení bydlení a jídla s 3 000 Kč na osobu na celý měsíc – mají 100 Kč na den. Před rokem se to týkalo 11 %. Podíl v minulých letech vzrostl (až na 15 %), postupně se ale vrátil na čísla z listopadu 2021 (10 %). Velmi nízké zbytkové příjmy má 22 % z chudší poloviny domácností s dětmi. Mezi domácnostmi s příjmy nad medián je tento typ problémů i přes rostoucí náklady výjimečný. Větší polovině (56 %) českých domácností stále po uhrazení bydlení a jídla zbývá 10 tisíc na osobu na měsíc.

Jaké domácnosti jsou nejvíc ohrožené

Méně než 3 000 Kč na osobu zbývá po zaplacení bydlení a základních potravin zejména domácnostem, které se příjmově pohybují pod hranicí chudoby. Velmi ohrožené jsou také domácnosti s dětmi s příjmem pod medián. Naopak bohatší polovina domácností s dětmi má velmi nízké zbytkové příjmy jen výjimečně. U samoživitelů situace osciluje (i kvůli malému vzorku).

Situaci seniorů zlepšily valorizace důchodů. Daleko lépe jsou na tom se svými zbytkovými příjmy domácnosti dvou seniorů.


Metodické poznámky

V listopadu 2021, v lednu, dubnu a květnu 2022 výzkum zjišťoval, jak vysoké náklady vydávají domácnosti na běžný provoz a život svých členů, a jaké jsou příjmy domácností.

Zobrazený údaj představuje příjem, který zbyde na jednu osobu po zaplacení všech nutných výdajů. Do nutných výdajů jsou zahrnuty výdaje za potraviny a pití (mimo návštěvy restaurací) a náklady na bydlení. Do výdajů za bydlení jsou započteny platby za energie (elektřina, plyn, dálkové teplo), pevná paliva (dřevo, uhlí), vodu (vodné, stočné), pravidelné poplatky (údržba domu, odvoz odpadu, příspěvky do fondu oprav atd.), nájem a splátky hypotéky. V zahrnutí splátek do výdajů je rozdíl proti ČSU a Eurostatu,, které je do nákladů nezahrnují či zahrnují jen úroky hypotéky. Příjem domácnosti zahrnuje veškeré příjmy všech členů domácnosti – ze zaměstnání, důchodů, dávek, příspěvků a dalších zdrojů (např. pronájmy).

Výdaje domácnosti jsou ve výzkumu dotazovány po jednotlivých samostatných položkách (např. výdaje na potraviny a pití mimo restaurace, zálohy na vodu), aby bylo možné co nejpřesněji zjistit náklady na různé oblasti života domácnosti.

Při zařazování domácností do kategorií příjmu je využita hranice chudoby ČSÚ z roku 2019 (60 % mediánu příjmu, tj. 12 818 Kč) a medián příjmu (21 363 Kč) upravené o míru inflace v daném měsíci – tedy každý měsíc šetření se tyto příjmové hranice navyšují dle míry inflace oproti předchozímu měsíci. Domácnosti pod hranicí chudoby mají čistý měsíční příjem nižší než 60 % mediánu příjmu domácností. Nízkopříjmové domácnosti mají příjem pod medián, nadstandardně příjmové do 1,5násobku mediánu, vysokopříjmové nad 1,5násobek mediánu. Medián příjmu představuje hodnotu příjmu, na kterou nedosáhne spodní příjmová půlka domácností a horní polovina má naopak příjem vyšší. Příjem je přepočten na velikost domácnosti pomocí metodiky spotřebních jednotek: první dospělý je brán jako 1 spotřební jednotka, další dospělí a větší děti za 0,5 jednotky a menší děti za 0,3). Do celkového příjmu domácnosti se počítají příjmy všech členů pocházející z pracovní činnosti (včetně příjmů na ruku či na dohodu), dávek, příspěvků či důchodů.

Za malý je považován byt do 65 m2 a dům do 105 m2. Do domácností, které měly zatepleno v listopadu 2021, se počítají ty, které měly v té době zateplenou střechu nebo obvodové zdi. Domácnosti, které zateplily během roku, jsou ty, které během roku 2022 zlepšily zateplení střechy nebo oken.