Jak se vyvíjí příjmová chudoba domácností

Vybrat jiné téma

Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9–10 % během roku 2021 až na 17 % v březnu 2022. Od té doby sledujeme snižování až na nynějších 12 %. Vliv mají valorizace důchodů, které i chudší důchodce dostávají často těsně nad hranici chudoby. Mezi lidmi s nízkým vzděláním a domácnostmi s dětmi žije v příjmové chudobě okolo 20 %. Pro sledování vývoje v čase používáme hranici chudoby Eurostat z doby před epidemií covid-19 (2019), která je kontinuálně upravována o inflaci. Vidíme tedy, že kvůli současnému zdražování energií a dalších komodit se šestina domácností reálně příjmově propadla pod hranici, kterou bychom před dvěma lety označili za chudobu.

Jaké domácnosti jsou nejvíc ohrožené

Nejvíce jsou postiženy domácnosti s nízkým vzděláním, z regionu Jihovýchod a Severozápad, samoživitelé a domácnosti s dětmi. V předchozím roce se do chudoby nejvíce propadali samostatně žijící důchodci a dospělí. Valorizace důchodů však změnily rostoucí trend, kdy se do příjmové chudoby propadalo vysoké procento důchodců.


Metodické poznámky

Ekonomická situace domácnosti je v šetření zjišťována pravidelně již od jara 2020. Respondenti uvádějí aktuální čistý měsíční příjem své domácnosti, který je následně přepočten na velikost domácnosti (dle počtu spotřebních jednotek v souladu s metodikou Eurostatu: první dospělý je brán jako 1 spotřební jednotka, další dospělí a větší děti za 0,5 jednotky a menší děti za 0,3). Do celkového příjmu domácnosti se počítají příjmy všech členů pocházející z pracovní činnosti (včetně příjmů na ruku či na dohodu), dávek, příspěvků či důchodů.

Při zařazování domácností do kategorií příjmové chudoby a nízkopříjmových jsou využity hranice chudoby ČSÚ z roku 2019 (60 % mediánu příjmu, tj. 12 818 Kč) a medián příjmu (21 363 Kč) upravené o míru inflace v daném měsíci – tedy každý měsíc šetření se hranice chudoby navyšuje dle míry inflace oproti předchozímu měsíci. Tím zohledňujeme při stanovování příjmové chudoby, že dochází k růstu cen, ale zároveň porovnáváme současnou situaci vzhledem ke stabilní definici chudoby. Zatímco na jaře 2020 činila hranice chudoby přibližně 12 900 Kč na spotřební jednotku, na jaře 2021 to bylo přibližně 13 200 Kč, avšak v lednu 2022 v důsledku skokové inflace již přibližně 14 500 Kč a v květnu 15 400 Kč. Medián příjmu představuje hodnotu příjmu, na kterou nedosáhne spodní příjmová půlka domácností a horní polovina má naopak příjem vyšší.

Za malý je považován byt do 65 m2 a dům do 105 m2. Do domácností, které měly zatepleno v listopadu 2021, se počítají ty, které měly v té době zateplenou střechu nebo obvodové zdi. Domácnosti, které zateplily během roku, jsou ty, které během roku 2022 zlepšily zateplení střechy nebo oken.