Jak domácnosti omezují spotřebu energií

Vybrat jiné téma

Češi se potýkají s vysokými cenami energií, jejichž zdražování považují dlouhodobě za největší hrozbu pro zemi. Nejvíce se domácnosti omezovaly během energetické krize v roce 2022, ale i v současnosti po úsporných opatřeních sahá značná část domácností. Nejvíce se domácnosti snaží omezovat spotřebu vytápěním na nižší teplotu. V topné sezóně 2024/25 to dělalo 45 až 50 % domácností, o rok dříve až 55 % domácností. Necelá třetina šetří tím, že vytápí jen část domu/bytu a okolo třetiny omezuje využívání elektrických spotřebičů.

Jaké domácnosti se omezují nejvíce

Na spotřebě energií se snaží šetřit domácnosti napříč příjmovými skupinami, nejméně vysokopříjmoví.

Výrazněji se snaží spořit domácnosti, seniorů a samoživitelek/samoživitelů. Nejméně se omezuje zajištěná střední třída.

Snahy o lepší izolaci oken či střech naopak zůstávají spíš nízké.


Metodické poznámky

Respondenti jsou od ledna 2022 pravidelně dotazováni, zda se v souvislosti s (možným) zvýšením cen energií snaží omezit svou spotřebu a tím ušetřit. Otázky ohledně vytápění nejsou zobrazeny pro letní měsíce, protože mimo topnou sezónu nejsou relevantní.

Domácnosti jsou rozděleny do příjmových skupin dle toho, jak si stojí vůči střední hodnotě čistého příjmu všech českých domácností, tedy vůči příjmovému mediánu (medián je příjem, kterého dosahuje polovina všech domácností, a polovina má příjem nižší). Příjem je pro zohlednění různé velikosti a struktury domácností převeden na tzv. spotřební jednotky (ekvivalizován). Pro rok 2025 je medián příjmu domácnosti jednotlivce 30 271 Kč, u páru je to 45 407 Kč, u páru s malým dítětem 54 488 Kč a u páru se dvěma malými dětmi pak 63 569 Kč (dle výzkumu Životní podmínky domácností (EU-SILC) ČSÚ. Domácnosti pod hranicí chudoby mají příjem nižší než 60 % mediánu (pro dané složení domácnosti). Nízkopříjmové mají příjem pod medián, standardně příjmové do 1,5násobku mediánu a vysokopříjmové nad 1,5násobek. Do celkového příjmu domácnosti se počítají příjmy všech členů pocházející z pracovní činnosti (včetně příjmů na ruku či na dohodu), dávek, příspěvků či důchodů, pronájmů a dalších zdrojů.

Dělení respondentů do šesti sociálních tříd bylo připraveno podle výzkumu Rozděleni svobodou. V něm bylo rozlišeno šest tříd podle výše ekonomického (příjem a majetek), sociálního (podpora, prestiž vazeb), kulturního a lidského (znalost jazyků a ICT) kapitálu. Podrobný popis jednotlivých tříd obsahuje brožura k výzkumu Rozděleni svobodou.

Na rozdíl od dřívějších publikací dat jsou do analýz kvůli lepší dlouhodobé srovnatelnosti údajů zařazeni jen respondenti, kteří se výzkumu zúčastnili alespoň jednou v roce 2022.