Přibližně desetina pracujících má v posledních dvou letech velké obavy ze ztráty zaměstnání. Na začátku pandemie na jaře 2020 to ale bylo více než dvojnásobek. Míra obav postupně klesala s dozníváním virových vln a rušením restrikcí. Inflační vlna a energetická krize nebyly spojené s opětovným nárůstem těchto obav. Částečné obavy hlásí dlouhodobě necelá třetina lidí. Klid ohledně udržení práce pociťuje v posledních dvou letech 55 až 62 % pracujících. To ukazuje na relativní stabilní trh práce. Větší obavy mají lidé s nižšími příjmy. To může snižovat jejich tlak na zvyšování mezd.
Jaké skupiny se nejvíc obávají
Obavy souvisí se vzděláváním i příjmy. Vysokoškolsky vzdělaní lidé jsou častěji klidní, zatímco chudé domácnosti více pociťují částečné i velké obavy ze ztráty práce.
Největší obavy pociťuje strádající třída, následovaná tradiční pracující třídou a třídou místních vazeb. Naopak nejklidnější jsou zajištěná střední třída a nastupující kosmopolitní třída.
Metodické poznámky
Respondenti aktuálně pracující jako zaměstnanci nebo OSVČ byli požádáni, aby na číselné stupnici 0 až 10 vyjádřili svoji momentální míru obav z toho, že přijdou o práci. Hodnota 0 byla popsána jako „vůbec“, hodnota 10 jako „velmi“. Ostatní stupně škály nebyly popsány.
Domácnosti jsou rozděleny do příjmových skupin dle toho, jak si stojí vůči střední hodnotě čistého příjmu všech českých domácností, tedy vůči příjmovému mediánu (medián je příjem, kterého dosahuje polovina všech domácností, a polovina má příjem nižší). Příjem je pro zohlednění různé velikosti a struktury domácností převeden na tzv. spotřební jednotky (ekvivalizován). Pro rok 2025 je medián příjmu domácnosti jednotlivce 30 271 Kč, u páru je to 45 407 Kč, u páru s malým dítětem 54 488 Kč a u páru se dvěma malými dětmi pak 63 569 Kč (dle výzkumu Životní podmínky domácností (EU-SILC) ČSÚ. Domácnosti pod hranicí chudoby mají příjem nižší než 60 % mediánu (pro dané složení domácnosti). Nízkopříjmové mají příjem pod medián, standardně příjmové do 1,5násobku mediánu a vysokopříjmové nad 1,5násobek. Do celkového příjmu domácnosti se počítají příjmy všech členů pocházející z pracovní činnosti (včetně příjmů na ruku či na dohodu), dávek, příspěvků či důchodů, pronájmů a dalších zdrojů.
Dělení respondentů do šesti sociálních tříd bylo připraveno podle výzkumu Rozděleni svobodou. V něm bylo rozlišeno šest tříd podle výše ekonomického (příjem a majetek), sociálního (podpora, prestiž vazeb), kulturního a lidského (znalost jazyků a ICT) kapitálu. Podrobný popis jednotlivých tříd obsahuje brožura k výzkumu Rozděleni svobodou.
Na rozdíl od dřívějších publikací dat jsou do analýz kvůli lepší dlouhodobé srovnatelnosti údajů zařazeni jen respondenti, kteří se výzkumu zúčastnili alespoň jednou v roce 2022.